سرخط خبرها
خانه / گردشگری / مسجد جامع فهرج، کهن ترین مسجد جامع ایران – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

مسجد جامع فهرج، کهن ترین مسجد جامع ایران – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

مسجد جامع #فهرج، تنها مسجدی که پس از گذشت 1400 سال همچنان حیات در آن جاری است
مسجد جامع فهرج یزد، یکی از این عمارت های زیبای تاریخی در کشورمان است که بعضی از باستان شناسان قدمتی 1400 ساله به آن داده اند.

مسجد جامع #فهرج، تنها مسجدی که پس از گذشت 1400 سال همچنان حیات در آن تور سیشل نوروز 97 جاری است.

از دیگر ویژگی های جالب این مسجد می توان به طرح درهایی با نقوش ساسانی اشاره کرد که بر دیوارهای مسجد برجای مانده است. احتمالا معمار می خواسته در دورانی که ساخت درهای پر تجمل مرسوم نبوده، اثری از درهای زیبای کهن برجای بگذارد.

مسجد کهن فهرج که در 30 آذرماه سال 1349 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده، دارای هشت ستون بزرگ، شبستان کوچک و مناره گلی نه چندان بلند است که تور کیش نوروز 97 در قرن سوم به بنای اصلی اضافه شده است.

این بنا که مربوط به نیمه اول قرن اول هجری است، پس از فتح یزد به دست سپاهیان اسلام بنا شد و اکنون تنها مسجدی در جهان اسلام است که ساختمان آن از ابتدا تاکنون تغییری نکرده است.

در نخستین نگاه، مسجد هیچ شباهتی به مساجد دیگر ندارد، نه گنبدی، نه کاشی کاری، نه کتیبه ای و نه محرابی اما چیزی فراتر از این ها یعنی روح، همان نفخه ای که در گل آدمی دمیده قیمت تور اردبیل شد و خلقت آدم را رقم زد، در اوست.

به گزارش ایسنا، مساجد در فرهنگ اسلامی از جمله عمارت های مقدس و ارزشمندی هستند که سازندگان آن در هر دوره ی زمانی از حداکثر هنر معماری و طراحی خود استفاده می کردند تا بنایی در شأن آن ایجاد کنند.

مسجد جامع فهرج در 25 کیلومتری جنوب شرقی استان یزد در روستای فهرج واقع شده که برای بازدید از این بنای تاریخی لازم است از خروجی یزد به سمت استان کرمان رفته تور لحظه آخری کرمان و در مسیر شهرستان بافق، پس از طی مسافتی حدود 17 کیلومتر، این مکان تاریخی و ارزشمند را مشاهده کنید.

این بنا از سادگی و بی آلایشی خاصی برخوردار است و کاملا به سبک و سیاق معماری عصر ساسانی بنا شده، آن گونه که تزیینات گچبری شکنجی، قوس های ناری، تاق های ناوی و آهنگ به کار رفته در مسجد جامع فهرج این موضوع را تایید می کند.

این مسئله از بدو ظهور اسلام از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و تور پاتایا می توان در آثار بر جای مانده از قرون مختلف، نمونه های تحسین برانگیز معماری را به خوبی در آنها مشاهده کرد.

درباره ی back118

همچنین ببینید

تقویم هیجان انگیز برای سفر‌های نوروزی – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

هفته نامه همشهری شش و هفت – فاطمه عسگری آزاد: سفر به معنای نو شدن …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *