سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / نرگس موسوی: امید را نقاشي مي‌كنم – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

نرگس موسوی: امید را نقاشي مي‌كنم – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

روزنامه شرق – عسل عباسیان: نرگس موسوی با رنگ و قلم، که به‌قول خودش تنها ابزار اوست، تلفیقی از خشونتِ جنگ و لطافت صلح را در نمایشگاهِ اخیرش با عنوانِ «وقتی سپیده زد»، به‌ تصویر کشیده است

 علاقه به هنر و نقاشی از چه زمانی در شما شکل گرفت؟

\r\n

به‌طورقطع آن تجربه بسیار مؤثر بوده. اساساً نوعِ زیست من طوری بوده که نمی‌توانم نسبت به درد و رنج بی‌تفاوت باشم. ما بچه‌های تور شیراز نوروز 97 متولد دهه شصت که تا چشم باز کردیم در پناهگاه بزرگ شدیم و صدای خمپاره و موشک در گوش‌مان پیچیده، نمی‌توانیم نسبت به جنگ بی‌تفاوت باشیم. مسئله «جنگ» با زندگی و وجود ما آمیخته است. نسل ما در آن سال‌ها نمی‌توانست اسلحه دست بگیرد و بجنگد. ما فقط از جنگ آسیب دیدیم، پس امروز هرکدام بنا به گرایش‌ها و ذائقه شخصی‌مان، نسبت به جنگ واکنشی داریم. واکنش من هم همین نقاشی‌هاست.

\r\n

 تجربه شما قیمت تور بدروم از جنگ در دوران کودکی، چه اثری در نگاه صلح‌طلب امروزتان و رسیدن به این رنگ‌ها و نقش‌ها داشته است؟

\r\n

«وقتی سپیده زد» برای من یادآور روزی عاری از صدای بمب و موشک و گلوله است؛ روزی که فقط صدای آواز پرنده‌ها به گوش می‌رسد.

\r\n

حدود یک‌سال‌ونیم پیش، اینکه هر روز صبح بیدار می‌شدم و اخبار هولناکی از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی می‌شنیدم، ناگهان مرا خیلی ترساند. در قِبال تور اروپا نوروز 97 این مسائل احساس مسئولیت می‌کردم، فکر کردم باید کاری بکنم و این نمایشگاه حاصل همان حس مسئولیت است. ابزار من هم همین قلم و رنگ‌ها بودند.

\r\n

 چه‌طور شد که عنوان «وقتی سپیده زد» بر تارک این آثار نشستند؟ چه وقت سپیده می‌زند؟

\r\n

امید به ساختن جهانی بهتر و داشتن زندگی بدون اسلحه و نسل‌کشی و ترور و جنگ تنها چاره ما برای ادامه این زندگی است. ما آدم‌ها محکوم به امیدیم. هویت تور مالدیو ما با این امید گره خورده.

\r\n

بیشتر به کدام سبک هنری گرایش دارید؟

\r\n

در حقیقت پرنده‌ها برایم نماد آزادی و رهایی هستند. جنسی از رهایی که در این جهان مادی قابل دستیابی نیست. هدف من از ترسیم این پرنده‌ها، ترسیم میل بشر به رهایی است.

\r\n

پشت نقش‌های صلح‌آمیز و خوش‌رنگی که تصویر کردید، سایه اسلحه و جنگ و هیتلر، ماسک و هلی‌کوپتر جنگی و… به‌ چشم می‌خورد. قیمت تور آنتالیا برای شما در پس صلح هم باز سایه‌ای از جنگ وجود دارد؟

\r\n

در شرحی که بر آثارتان در این نمایشگاه نوشتید، امیدواری موج می‌زند، همان‌طور که در آثارتان هم امید هویداست، چه در مضمون و چه در رنگ‌بندی و زیبایی‌شناسی. این امید از کجا در ذهن و جان شما پدید آمده است؟

\r\n

در این نمایشگاه اولین‌بار است که از شما حجم‌هایی را نیز می‌بینیم. لباس‌های تکه‌پاره که انگار حکایت تور کیش ارزان از تجسدی تهی‌شده دارند. طراحی این حجم‌ها در چه روندی اتفاق افتاد؟

\r\n

من در محیطی کاملا هنری رشد کردم. پدر و مادرم هر دو نقاش‌اند. اولین استاد نقاشی‌ام مادرم بود که معلمِ هنر بی‌نظیری بوده و هست و پدر هم معلم عرفان و زندگی من بود. این دو نفر زمینه را برای من فراهم کردند و همیشه مشوقم بودند و همین موجب گرایشم به نقاشی شد. از وقتی یادم می‌آید نقاشی می‌کردم، شاید از چهار، پنج‌سالگی. تور ارزان مراکش نقاشی‌هایم را به پدرم می‌فروختم و بعد همان نقاشی‌ها را پس می‌گرفتم و به مادرم می‌فروختم، دست‌آخر نقاشی‌ها را از او هم پس می‌گرفتم و برای خودم نگه می‌داشتم. همه آن نقاشی‌ها هنوز هم در خانه پدری‌ است. نقاشی از کودکی بخشی از وجودم بوده و در همه لحظات سخت عمرم، گذران زندگی برایم با نقاشی ممکن شده است.

\r\n

البته من کار خودم را هنر نمی‌دانم، من صرفا یک‌سری نقاشی می‌کشم، فقط همین. تور ارزان هند اما این نقاشی‌ها بخشی از وجود و هستی من هستند. با وسایل خانه‌ام، با بزرگ‌کردن پسرم، با غذاپختنم، با همه لحظاتم عجین هستند. نقاشی یک‌جورهایی هویت من است.

\r\n
 مضمون صلح و خشونت و تقابل این دو مفهوم، چه‌طور در نقاشی‌های اخیرتان موردتوجه قرار گرفت و تصمیم گرفتید چنین مجموعه‌ای را کار کنید؟

\r\n

نقطه اشتراک تمام نقاشی‌های شما در این مجموعه و البته نمایشگاه قبلی‌تان تور بالی نوروز 97 و تقویم‌هایی که چند سالی است با طراحی شما در نشر نظر منتشر می‌شود، پرنده‌ها هستند. پرنده‌هایی که عنصر تکرارشونده آثار شما هستند و دیگر به‌نوعی امضای شما محسوب می‌شوند. در جهان شما این پرنده‌ها چه آوازی در سر دارند که حضورشان همیشگی است؟

\r\n

این چیزی است که منتقدان هنری باید درباره کارهایم بگویند، من نمی‌توانم بگویم که کارم مثلا پیرو کوبیسم است یا سوررئالیسم یا هر قیمت تور شیراز سبک دیگری. نمی‌توانم برای کار خودم سبک مشخصی تعیین کنم، فقط می‌دانم اینها سبک نرگس است!

\r\n

در این مجموعه، از لباس‌ها به‌عنوان بوم نقاشی استفاده کردم. به‌تدریج فکر اضافه و کم‌‌کردن بخش‌هایی به لباس‌ها به سرم زد، مثل استفاده از بال، یا ماسک نظامی… .

\r\n

تصاویری که پشت کارها می‌بینید، شاید برای خود من چنین معنایی داشته که در لحظه صلح هم باز اثرات جنگ پابرجاست، زخمی که انگار تور اصفهان نوروز 97 اثرش همیشه می‌ماند. اما آنچه نقاشی کردم، درنهایت خیال‌ها و رؤیاها و آرزوهای من بود.

\r\n

زمانی که خواستم نقاشی را به‌شکل آکادمیک شروع کنم، اولین دوره آموزشی که رفتم، یک دوره نگارگری و مینیاتور بود. برای همین شاید همیشه ردپایی از مینیاتور در کارهایم، چه گرافیک، چه تصویرگری و چه نقاشی هست. در مقطع کارشناسی ارشد، تصویرسازی خواندم و طبیعتا رَد تصویرگری هم در کارهایم وجود دارد.

\r\n

 رگه‌هایی تور لحظه آخری قشم از مینیاتور در نقاشی‌های شما به‌چشم می‌خورد. چقدر خودتان را به سنت‌های نقاشی ایران پایبند می‌دانید، به بیان‌ دیگر تا چه‌حد از نقاشی سنتی ایران وام گرفته‌اید؟

\r\n
روزنامه شرق – عسل عباسیان: نرگس موسوی با رنگ و قلم، که به‌قول خودش تنها ابزار اوست، تلفیقی از خشونتِ جنگ و لطافت صلح را در نمایشگاهِ اخیرش با عنوانِ «وقتی سپیده زد»، به‌ تصویر کشیده است. این نمایشگاه تور مسکو با قریب‌به ٣٠ اثر، این روزها حال‌وهوایی خاص به گالری طراحان آزاد بخشیده است. یک روز گرم تابستان، در آستانه روی‌کارآمدنِ دولت جدید و در میانه خشونت گسترده ناشی از ترور که بر منطقه خاورمیانه و به‌واسطه ظهور داعش بر تمام جهان سایه انداخته، آثاری با رنگ‌های ملایم و لطیف در نقد و واکنش به این فضا به نمایش درآمدند. از روز جمعه، بیستم مرداد، نمایشگاهِ نقاشی‌های موسوی با ازدحام و استقبال تور گوانجو طیف وسیعی از مخاطبان مواجه شد و این استقبالِ گرم تا همین روزهای پایانی نمایشگاه پابرجاست.

\r\n\r\n

نرگس موسوی معتقد است در جهانی سرشار از تضاد، دردِ ناشی از ویرانه‌ها و چشم‌های گریان جنگ‌زدگان، مسئله جنگ با زندگی و وجود ما آمیخته است. او در این مجموعه تلاش کرده یأس ناشی از دیدن بی‌رحمی اسلحه و موشک را با تصاویری شاعرانه و صلح‌آمیز تعدیل کند. «لطافتی که با اردوگاه‌های تور بدروم کاری اجباری، با مادران فرزند ‌از‌دست‌داده، با مخروبه‌های جنگی، استخوان‌های شکسته و دفرمه‌شده و ماسک‌ها در تضاد هستند». او باور دارد که در سیاهی زمینه این جهانِ خشونت‌طلب، روشنایی رنگ‌های صلح‌آمیز درخشندگی بیشتری دارند. نمایشگاه «وقتی سپیده زد» تا بیست‌وپنجم مرداد هر روز در گالری طراحان آزاد، واقع در میدان سلماس، از ساعتِ ١٦ تا ٢٠ برپاست. با نرگس موسوی از نمایشگاه اخیرش، قیمت تور قشم نگاه او به خشونت جنگ و محیطی که در آن رشد کرده و به نقاشی روی آورده، گفته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 نکته جالب‌توجه در رنگ‌بندی کارهای شما، غبار نرمی است که در پس‌زمینه به‌چشم می‌خورد. این اتمسفر ذهنی چگونه ساخته شده است؟

\r\n

جوهره‌ای که شما شخصا از نقاشی و هنر درک کرده‌اید چیست؟

\r\n

من خیلی خاطره‌باز و نوستالژیک هستم و اساسا نمی‌توانم از خاطرات خلاص خرید بلیط چارتر شوم. شاید این رَد کهنگی در همه کارهایم، به‌خاطر همین تعلق‌خاطری است که به گذشته دارم. تم زرد و کهنه‌ای که در این مجموعه‌نقاشی‌ها می‌بینید، فقط مختص این نقاشی‌ها هم نیست. در غالب کارهای من پس‌زمینه‌ای زرد و غبارآلود به‌چشم می‌خورد، برایم شاید لذتی دارد شبیه ورق‌زدن کتابی با برگ‌های کاهی. به‌لحاظ بصری این پس‌زمینه کهنه برایم راضی‌کننده است.

\r\n

درباره ی back118

همچنین ببینید

تجلیل ملکه الیزابت از بازیگران مطرح سینما – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس: اما تامپسون، کایرا نایتلی و تام هاردی بازیگران بریتانیایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *