سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / فاصله یک روزه تا حذف نمایندگان ایران از آسیا – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

فاصله یک روزه تا حذف نمایندگان ایران از آسیا – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

روزنامه قانون: زمزمه‌های حذف استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی از آسیا مدت‌هاست که شنیده می‌شود اما بی‌توجهی مسئولان در کنار تلاش برای فرافکنی و جلب کردن توجهات به سمت مسائل دیگر، سبب شد تا این موضوع به دست فراموشی سپرده شود
عربستانی‌ها حذف شدند

در این میان تراکتورسازی بیشتر پرونده‌های خارجی را حل کرده است و پرسپولیس نیز از این لحاظ وضعیت بهتری نسبت به استقلال و نفت دارد؛ بنابراین پرسپولیس، استقلال، نفت و تراکتورسازی به عنوان نمایندگان ایران در لیگ قهرمانان آسیا تا این تاریخ فرصت دارند تا بدهی‌های مالی خود را برای جلوگیری از حذف در لیگ قهرمانان آسیا بپردازند. البته نفت ازنظر مدیریتی نیز مشکلاتی دارد و بلاتکلیف است.

روزنامه قانون: زمزمه‌های حذف استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی از آسیا مدت‌هاست که شنیده می‌شود اما بی‌توجهی مسئولان در کنار تلاش برای فرافکنی و جلب کردن توجهات به سمت مسائل دیگر، سبب شد تا این موضوع به دست فراموشی سپرده شود. حذف پرسپولیس از آسیا، شکست استقلال در داربی و تغییرات سرمربی در آبی‌ها در کنار ماجرای درگیری کیانی و آغاسی در رختکن تراکتورسازی سبب شد تا مدیران به فکر تلاش برای جلب رضایت بدهکاران نباشند و هواداران نیز به این موضوع توجه نکنند تا مهلت AFC به این سه باشگاه رو به پایان باشد. حال فقط 24 ساعت تا حذف سه تیم پرطرفدار کشورمان در آسیا باقی مانده و برخی رسانه‌ها از احتمال حضور ذوب‌آهن، سپاهان و پیکان از آسیا خبر داده‌اند. اتفاقی که می‌توان از آن به عنوان فاجعه‌ تازه‌ای در فوتبال ایران یاد کرد. پیش از این AFC تا هشتم مهر امسال برای اخذ مجوز حرفه‌ای و پرداخت بدهی‌ها به باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی فرصت داده بود اما رایزنی مسئولان فدراسیون فوتبال سبب شد تا این مهلت یک ماه دیگر تمدید شود. با توجه به تمدید فرصتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا به باشگاه‌های ایرانی داده بود، این فرصت دوباره به ایران داده نمی‌شود و اگر تا فردا تمام بدهی‌های نمایندگان ایران در آسیا پرداخت نشده و مجوز حرفه‌ای بودن آن‌ها ارسال نشود، سه تیم دیگر جایگزین این تیم‌ها خواهند شد. نکته جالب این است که پرسپولیس و تراکتورسازی مجوز حرفه‌ای دارند اما استقلال و نفت تهران هنوز نتوانسته‌اند مجوز بگیرند و بر همین اساس به احتمال فراوان از آسیا حذف خواهند شد. همین موضوع سبب شده تا فدراسیون فوتبال به باشگاه‌های ذوب‌آهن و سپاهان اعلام کند که آماده حضور در آسیا باشند.
اما روش دوم راه فراری است که تا حدودی حکم خریدن زمان را دارد. یکی از راه‌های باشگاه‌ها این است که به دادگاه عالی ورزش یا کمیته استیناف فیفا شکایت کنند. به این ترتیب باشگاه می‌تواند پاسخ استعلام AFC را این‌گونه بدهد که حاضر است پول بدهکاران را پرداخت کند اما به رای صادر شده اعتراض دارد و پرونده باید دوباره بررسی شود. این شکایت و اعتراض نیز به آن‌ها فرصت می‌دهد و تا زمانی که فرصت باشد، همه از جمله AFC باید صبر کنند؛ هرچند که شنیده‌ایم راه‌های بسیاری در این زمینه هست که باشگاه‌ها بسته به شرایط خودشان، باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنند.

شایعات درباره میزان دقیق بدهی باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی فراوان است اما در این باره شنیده‌ایم که پرسپولیس حدود سه میلیارد،‌ تراکتورسازی سه و نیم میلیارد و استقلال نیز حدود پنج میلیارد بدهی دارد که اگر این سه تیم نتوانند تا فردا تمام مبلغ را پرداخت کنند، از لیگ قهرمانان آسیا حذف می‌شوند. باشگاه‌های ایرانی برای ادامه حضور در آسیا دو راه را پیش رو دارند. اول و بهترین راه‌حل این است که تمام بدهی ثبت شده خود را تا فردا تسویه کنند تا در صورت استعلام کنفدراسیون فوتبال آسیا، هیچ بدهی نداشته باشند.

او ادامه داد: برخی تیم‌های اماراتی و عربستانی به دلیل بدهی‌های مالی از لیگ قهرمانان حذف شدند و این امر برای تیم‌های ایرانی نیز جدی است. باشگاه‌های استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی برخی مشکلات خود را برطرف کرده‌اند اما مشکل اصلی آن‌ها محدودیت مالی است و من اطلاع دقیقی از پرونده‌های انضباطی این تیم‌ها که برای‌شان حکم صادر شده است ندارم.

آیا راه‌حلی وجود دارد؟

شایعات فراوانی درباره تلاش باشگاه‌ها برای تسویه حساب با بدهکاران‌شان شنیده می‌شود. پرسپولیس و تراکتورسازی بدون هیاهو تلاش می‌کنند تا رضایت بدهکاران خود را بگیرند اما استقلال و نفت تهران هنوز اقدامی برای این موضوع انجام نداده‌اند. روز گذشته جلسات پشت‌پرده‌ای در باشگاه استقلال، پرسپولیس و تراکتورسازی انجام شد و همه تلاش می‌کردند تا به نوعی راه‌حلی برای این موضوع پیدا کنند. این در حالی‌است که در باشگاه پرسپولیس هیچ مبلغی برای پرداخت بدهی‌ها وجود ندارد زیرا این باشگاه به تازگی طلب مانوئل ژوزه را پرداخت کرده و گفته می‌شود ممکن است نتواند رضایت ثبت شده طلبکاران خود را بگیرد. درباره سایر باشگاه‌ها نیز شنیده‌ایم که استقلال بیش از 30 پرونده بدهی دارد و تراکتورسازی، نفت و پرسپولیس نیز به طور تقریبی و در مجموع 70 پرونده بدهی دارند. مشکل اساسی این است که باشگاه‌های مذکور نه فقط باید رضایت شاکیان بین‌المللی خود را کسب کنند بلکه باید با طلبکاران داخلی نیز تسویه حساب کنند. اتفاقی که کار را برای هر دو باشگاه دشوار کرده است. نکته جالب اینجاست که براساس شنیده‌های «قانون»، احتمال حذف استقلال و نفت تهران از آسیا بسیار بالاست و تراکتورسازی و پرسپولیس در رتبه‌های بعدی خطر حذف شدن قرار دارند.

اگر می‌خواهید بدانید که خطر حذف تیم‌های ایرانی از آسیا چقدر است و اخطار AFC را جدی نگرفته‌اید، کافیست خبری را که حدود دو هفته پیش منتشر شد مرور کنید. 22 مهرامسال بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا در خبری فوری عنوان کرد هفت باشگاه عربستانی به دلیل بدهی حق حضور در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا را ندارند. در این خبر اعلام شده بود که الاهلی، الهلال، الفتح، القادسیه و الفیصلی پنج تیمی هستند که به دلیل صورت حساب‌های مالی شفاف خود می‌توانند در لیگ قهرمانان آسیا به میدان بروند اما تیم‌های النصر، الاتحاد، الرائد، الشباب، التعاون، الاتفاق و الباطن به دنبال بدهی‌های مالی فراوان فرصت حضور در لیگ قهرمانان را از دست دادند. اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا چنین تصمیم سخت‌گیرانه‌ای را درباره تیم‌هایی که از نظر سخت‌افزاری بهتر از ایران هستند و تماشاگران زیادی را نیز به ورزشگاه می‌کشانند گرفته، خود نشان دهنده میزان جدی بودن تصمیمات AFC است. مسئولان فدراسیون فوتبال در این‌باره سکوت کرده‌اند و مدیر عاملان باشگاه‌ها نیز پاسخی به تماس‌های پی‌درپی خبرنگاران نمی‌دهند اما سعید فتاحی، رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ دو روز پیش در یکی از برنامه‌های ورزشی عنوان کرده بود: تیم‌های ایرانی تا هشتم آبان فرصت دارند که با ارسال مدارک‌شان به AFC، مجوز حرفه‌ای را کسب کنند.

جلسات دقیقه نودی

درباره ی back118

همچنین ببینید

جایزه ۵ میلیون دلاری به ایران می‌رسد؟ + مصباحی مقدم: دولت باوری به اقتصاد اسلامی ندارد – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

خبرگزاری تسنیم: در جریان مراسم قرعه‌کشی جام ملت‌های آسیا 2019 امارات، شیخ سلمان، رئیس کنفدراسیون …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *