سرخط خبرها
خانه / اخبار روز / کیانوش و رد شایعه عجیب پناهندگی – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

کیانوش و رد شایعه عجیب پناهندگی – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

روزنامه شرق: پرونده حضور کیانوش رستمی در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان ٢٠١٧ آمریکا هر روز پیچیده‌تر می‌شود

زمزمه‌های شرکت‌نکردن قهرمان المپیک ٢٠١٦ ریودوژانیرو در این رویداد بزرگ، از هفته دوم رقابت‌های لیگ باشگاه‌های کشور بود که شروع شد؛ جایی که پایین‌ترین وزنه‌ها را در هر دو حرکت به ثبت رساند. او در حالی با ٣٩٦ کیلوگرم، رکورددار مجموع دسته ٨٥ کیلوگرم جهان و المپیک است که در لیگ با مجموع ٣٦٣ کیلوگرم به کار خود پایان داد.

مشکل‌دارشدن ویزای کیانوش رستمی در حالی به مسئله‌ای شبهه‌برانگیز تبدیل شده که به نظر می‌رسید مشکل اصلی حضور برادر کیانوش در کنارش است.

کیانوش رستمی از آنجا که قهرمان المپیک است، طبق قوانین بین‌المللی می‌تواند بدون هیچ مانعی گرین‌کارت (کارت سبز) ایالات متحده آمریکا را بگیرد، اما موضوع اینجاست که گفته می‌شود او می‌خواهد به همراه برادرش این گرین‌کارت را بگیرد؛ برادری که در سطح داخلی و خارجی سابقه و روزمه‌ای در رشته وزنه‌برداری ندارد که بخواهد آن را به سفارت آمریکا ارائه دهد. چراکه گرفتن گرین‌کارت این کشور بر حسب توانایی فردی است.  شنیده می‌شود برادر رستمی در حد یک مربی بدن‌ساز است که البته برخی‌ها آن را هم تأیید نمی‌کنند. همین حضور دو برادر در کنار هم حساسیت‌برانگیز شده و فرضیه پناهندگی را ایجاد کرده است. شایعات البته فقط به پناهندگی خلاصه نشد. باید به شایعه عجیب دوپینگ هم اشاره کرد. عده‌ای معتقدند ممکن است آزمایش دوپینگ این وزنه‌بردار مثبت اعلام شده که موضوع مشکل‌دارشدن ویزایش به وجود آمده است.

 مطرح‌شدن شایعه پناهندگی برای قهرمان پرآوازه ایرانی کمی عجیب به نظر می‌رسید. رستمی که از انتشار این خبر عصبانی است، نیز در واکنش به شایعه پناهندگی گفت: «این مسئله قویا کذب محض است. بنده به هیچ عنوان حتی به این موضوع فکر هم نکردم، چراکه ما در ایران داریم با عزت زندگی می‌کنیم و اهل پذیرفتن ذلت نیستیم. از نظر من کلمه پناهندگی عین ذلت می‌تواند باشد».

در حالی که قرار بود رستمی در رکوردگیری نهایی تیم ملی که هفته گذشته برگزار شد هم به روی تخته بیاید، اما بدون اطلاع قبلی به کادر فنی، از حضور در این مسابقه انتخابی هم سر باز زد تا ابهامات بر سر نرفتنش به آمریکا بیشتر شود.

فدراسیون جهانی وزنه‌برداری نیز دیروز به این اتفاق واکنش نشان داد. فیل اندروز، دبیر کل این فدراسیون، در گفت‌وگو با ایسنا موضوع مهاجرت احتمالی کیانوش رستمی را به آمریکا تأیید کرد.

خبرگزاری فارس در گزارشی از پشت پرده‌های عدم صدور ویزای آمریکا برای این وزنه‌بردار نوشت و از احتمال پناهندگی او و برادرش در ینگه دنیا خبر داد.

دو برادر حدود یک ماه پیش برای شرکت در رقابت‌های قهرمانی جهان آمریکا دوباره برای گرفتن این کشور اقدام می‌کنند که این‌بار نیز به آنها اعلام می‌شود به دلیل نقص مدارک برای مصاحبه به دوبی بروند. به نظر می‌رسد رستمی و برادرش نتوانسته بودند برای آمریکایی‌ها اعتمادسازی لازم را انجام دهند. دغدغه اصلی‌ مسئولان سفارتخانه (با توجه به پرونده قبلی آنها) نگرانی از عدم بازگشت این دو نفر بعد از پایان مسابقات جهانی به ایران است که باید در این زمینه ضمانت‌های مربوطه را ارائه دهند.

روز گذشته بود که مشکل‌دارشدن ویزای کیانوش و برادرش ابعاد گسترده‌تری به خود گرفت.

رئیس فدراسیون وزنه‌برداری درحالی این موضوع را رد می‌کند که اظهارنظر عجیبی هم درباره وضعیت رکوردی او در لیگ مطرح می‌کند: «حرف‌وحدیث درباره اینکه رستمی مصدوم است یا دوپینگ کرده، زیاد است اما نباید به این شایعات توجه داشت. او در برنامه تمرینی روز دوشنبه قبل در یک ضرب ۱۷۰ کیلوگرم زد و در دوضرب ۲۱۰ کیلوگرم زد. او در لیگ هم خودش را اثبات کرد».

انتشار این خبر در حالی شبهه‌برانگیز بود که نایب‌قهرمان المپیک ٢٠١٢ لندن و برادرش چندی پیش همراه سایر اعضای تیم ملی وزنه‌برداری برای اخذ روادید آمریکا به دوبی رفتند و آن زمان اعلام شد امور اداری کارهای این دو نفر مثل بقیه اعضا بدون مشکل انجام شده است. در ابتدا این گمانه‌زنی به وجود آمد، با توجه به اینکه رستمی وضعیت رکوردی خوبی ندارد و آسیب‌دیده هم هست، شانس زیادی برای مدال‌آوری در رقابت‌های جهانی آمریکا ندارد،؛ مشکل ویزا را بهانه کرده تا به آمریکا نرود.  اما دارنده دو مدال طلای مسابقات جهانی این فرضیه را تکذیب کرد و گفت شرایطش خوب و رکوردهایش هم رو به بهبود است.

رستمی: پناهندگی ذلت است

غیبت او در این رکوردگیری باعث شد تا این بار از موضوع تازه‌ای هم پرده برداشته شود؛ اینکه مدت‌هاست زانوی این وزنه‌بردار کرمانشاهی دچار آسیب‌دیدگی شده و نمی‌تواند وزنه بزند.

البته باید گفت با توجه به حساس‌بودن پروسه صدور ویزا، پرونده تمام اعضای تیم ایران درحال‌حاضر در سفارت آمریکا در دوبی در حال بررسی (مرحله دبل‌چک) است و تا این لحظه ویزای هیچ‌کدام قطعی نشده است.  علی مرادی، رئیس فدراسیون وزنه‌برداری، نیز به این موضوع اشاره می‌کند: «هنوز برای هیچ کسی ویزا صادر نشده و اتفاقی که برای رستمی در مرحله دبل‌چک رخ داد، ممکن است برای بقیه هم بیفتد. به غیر از رستمی برخی از وزنه‌برداران کشورهای دیگر هم بودند که محرز شده، ممکن است مشکلاتی در رابطه با بازگشتشان وجود داشته باشد که حتی به آنها ویزا ندادند. رستمی و برادرش باید رفع نقص مدارک کنند و ما نیز به دنبال این هستیم که زمان مصاحبه بگیریم. او باید ثابت کند بعد از مسابقات به ایران بازمی‌گردد».

گفته می‌شود بعد از المپیک ٢٠١٦ ریو، رستمی و برادرش برای درخواست ویزای آمریکا اقدام می‌کنند اما با این درخواست آنها موافقت نمی‌شود.

او می‌گوید: «کیانوش رستمی طبق ماده b٢١٤ قانون گرفتن ویزا، تاکنون نتوانسته است ویزای آمریکا دریافت کند. این قانون نشان می‌دهد که فرد شواهد کافی برای اینکه نشان دهد نمی‌خواهد به آمریکا مهاجرت کند، ندارد. فرد باید ثابت کند که بعد از مدت‌زمان تعیین‌شده قصد دارد آمریکا را ترک کند. آقای رستمی ثابت نکرده است که قصد ندارد در آمریکا بماند. او می‌تواند دوباره برای گرفتن ویزا اقدام کند. البته تا شروع مسابقات کمتر از یک ماه باقی‌ مانده و گرفتن ویزا برای آقای رستمی با چالش روبه‌روست. ما به دلیل همین مشکلات بود که از فدراسیون ایران خواسته بودیم تا از ماه آوریل ٢٠١٧ (فروردین و اردیبهشت ٩٦) اقدام به گرفتن ویزا برای ورزشکاران کند. در این صورت اگر مشکلات این‌چنینی پیش می‌آمد، می‌توانستیم مشکل را حل کنیم و زمان کافی داشتیم».

اما موضوع مهم‌تر خبری بود که خود کیانوش دو روز پیش آن را رسانه‌ای کرد. او گفت ویزای سفر او و برادرش که مربی اختصاصی‌اش است، به آمریکا دچار مشکل شده و دوباره باید برای گرفتن آن اقدام کنند.

روزنامه شرق: پرونده حضور کیانوش رستمی در رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان ٢٠١٧ آمریکا هر روز پیچیده‌تر می‌شود.

رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان ٢٠١٧، هفتم آذرماه در شهر آناهایم آمریکا برگزار خواهد شد. باید دید کیانوش رستمی در این چند روز باقی‌مانده چه تدبیری می‌اندیشد تا به حواشی‌ موجود خاتمه دهد.

درباره ی back118

همچنین ببینید

فیلم: بلندترین بنا‌ها و سازه‌های دنیا + رفعتی: مدافع استقلال باید اخراج می‌شد – نئو بلاگ و وبلاگ نویسی

– احسان درخشنده: یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های گردشگریِ شهرهای مختلف، بنا‌ها، سازه‌ها و آسمان‌خراش‌های بلند …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *